Najpierw był bunt. Jak na młodego człowieka przystało - charakterystyczny sprzeciw musiał znaleźć swoje ujście. Znalazł swoje ujście w muzyce. Można więc powiedzieć, że był to bunt ludzki i muzyczny.
Odkrywałem kolejnych Twórców, którzy mnie wzruszali, którzy byli inspiracją, na doświadczeniach których budowałem własną muzyczną drogę. Zacząłem od gitary, by, po pewnym czasie, docenić potęgę SŁOWA w muzyce.


Remigiusz Szuman

Dzisiaj jestem dojrzałym muzykiem i autorem, ale przede wszystkim - czuję się dojrzałym człowiekiem. I czuję potrzebę opowiedzenia innym o tym co mnie nurtuje. Bardzo się cieszę, że chcą słuchać...
Na szczęście wykształcenie muzyczne (studia gitary klasycznej na Akademii Muzycznej we Wrocławiu) mi nie przeszkadza ;). Daje niezbędny warsztat, zdejmując z głowy troskę o techniczną biegłość. Muzyczne doświadczenia zdobywałem latami, w różnych składach, różnych okolicznościach, sięgając po różne gatunki.

Zachęcony przez przyjaciół, w ostatnich latach skupiłem się na pracy nad własną muzyką i własnymi tekstami. Zapragnąłem ubrać te osobiste, kameralne piosenki, w nieco bogatszą aranżację. I znów pomogli muzyczni przyjaciele. Cierpliwie przygotowywali wraz ze mną cały program płyty, albo - w swoim zapracowaniu nie mając więcej czasu - wchodzili do studia, by sprezentować mi wspaniałą partię gitary, saksofonu, zachwycić swoim głosem czy po prostu wesprzeć dobrym słowem.

Płyta "Opowieści frontowe" została nagrana w Małym Studio w Puszczykowie pod Poznaniem. W nagraniach udział wzięli:
- Remigiusz Szuman - gitary, głos
- Paweł Stachowiak - gitara basowa
- Sławomir Tokłowicz - perkusja
Oraz gościnnie:
- Joanna Szuman – głos
- Szuman Family - głosy, odgłosy
- Marek Piekarczyk - głos
- Andrzej "E-moll" Kowalczyk - głos
- Mateusz Pospieszalski - saksofony
- Nikodem Pospieszalski - instrument perkusyjny
- Robert "Litza" Friedrich - gitary
- Jakub Gutowski - skrzypce
- Heinz Fallmann - gitara
- Jakub Biegaj - bas
- Łukasz "Węgorz" Drapała - głos


Tak, nie widzę. Pozbawiony zmysłu wzroku, skupiam swoją uwagę na dźwięku, bardziej doceniam wagę rozmowy.
Płytę "Opowieści frontowe" traktuję jako początek. Początek opowieści...

Remigiusz Szuman
Obiektywnie o Remigiuszu (dokonania):

- fnalista Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA,
- laureat Grand Prix na festiwalu Piosenki Nieobojętnej Włóczęga 2010
- zdobywca III miejsca na Festiwalu SMAK w Myśliborzu
- laureat festiwali "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie, "Festiwal Piosenki Innej" w Lubawie, "Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską", "Kwiaty na kamieniach" w Bytomiu.

Remigiusz Szuman jest pomysłodawcą Ogólnopolskiego Festiwalu Gitary „Bez Barier” w Mosinie, był dyrektorem artystycznym jego dwóch pierwszych edycji. W roku 2007 został stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.